Adana Kulak İşitme Merkezi
vertigo nedir

Vertigo Nedir ve Neden Ciddi Bir Sağlık Sorunudur?

Vertigo Nedir ve Neden Ciddi Bir Sağlık Sorunudur?

Vertigo nedir ve neden ciddi bir sağlık sorunu olduğu ile ilgili bu yazımızda teşhis ve tedavi almanın ne olduğunu anlamaktan, Vertigo semptomları, nedenleri ve tedavileri hakkında bilmeniz gereken her şeyi kapsar.

, beyinle ilgili bir sorunun belirtisidir. Baş dönmesi, kafa karışıklığı ve dönme hissi ile karakterizedir.

Vertigo, kişinin başının döndüğünü ve dengesinin bozulduğunu hissettiği bir durumdur. Ciddi bir sağlık sorunudur çünkü vücutta daha ciddi bir şeylerin olduğunun göstergesi olabilir.

Vertigo genellikle bir iç kulak probleminden kaynaklanır, ancak beyin veya sinir sistemindeki problemlerden veya kan basıncı, kalp hastalığı, inme veya migren gibi vücudun diğer bölümlerindeki problemlerden de kaynaklanabilir.

Vertigo, her ikisi de iç kulaktaki denge organı ile ilgili olan Meniere hastalığı ve vestibüler nöronit gibi durumların bir belirtisi olabilir. Vertigo, beyne giden kan akışını etkileyen yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklardan veya başınızın etrafındaki sinirlerde ağrı ve tahrişe neden olan migren baş ağrılarından da kaynaklanabilir.

dönüyormuş hissidir. Baş veya boyun travması, alkol kullanımı, bazı ilaçlar, yetişkinlerde ve çocuklarda grip veya menenjit gibi viral enfeksiyonlar, migren ve diğer baş ağrıları gibi birçok şey tarafından tetiklenebilir.

Vertigo ayrıca bir iç kulak enfeksiyonu veya diyabet, yüksek tansiyon veya beyne kan akışını etkileyen diğer durumlardan kaynaklanan sinir hasarından da kaynaklanabilir.

Vertigo Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Vertigo, dönme veya baş dönmesi hissine neden olan bir durumdur. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok farklı şeyden kaynaklanabilir:

• Kafa travması

• Kulak enfeksiyonu

• Meniere hastalığı

• İnme

• Vestibüler nöronit

• Multipl skleroz (MS)

• Auralı migren

Vertigo ayrıca aşağıdakiler gibi belirli ilaçlardan da kaynaklanabilir:

Vertigo sıklıkla yanlış anlaşılan bir olgudur. Vertigo kelimesi Latincede dönmek anlamına gelen vertere kelimesinden türemiştir. Vertigo, kulak problemleri veya kan basıncı değişiklikleri gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir.

Vertigo, kulak problemleri veya kan basıncı değişiklikleri gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir.

Vertigo kelimesi Latincede dönmek anlamına gelen vertere kelimesinden türemiştir.

Vertigo, kulak problemleri veya kan basıncı değişiklikleri gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir.

1. Vertigo nedir?

Vertigo, birçok farklı faktörün neden olabileceği bir rahatsızlıktır. Dönme veya eğilme hissi ile karakterizedir. İki türü vardır: periferik ve merkezi.

Periferik vertigo en yaygın olarak iyi huylu paroksismal pozisyonel vertigo (BPPV) gibi iç kulaktaki problemlerden kaynaklanır. Bunlar normal konumlarından çıkan ve iç kulağınızdaki sıvı içinde hareket eden küçük kristallerdir. Başınızı çevirdiğinizde veya pozisyon değiştirdiğinizde, tekrar uzaklaşmadan önce tipik olarak 10 ila 20 saniye süren dönme veya dönme hissine neden olabilirler.

Santral vertigonun felç veya tümörler gibi beyin bozuklukları, menenjit gibi enfeksiyonlar, kafa yaralanmaları ve migren gibi birçok olası nedeni vardır.

Vertigo, teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi gereken altta yatan bir durumun belirtisidir.

Vertigo, altta yatan bir durumun belirtisidir. Kulak enfeksiyonları, kafa yaralanmaları, viral hastalıklar, anksiyete bozuklukları veya yüksek tansiyon gibi birçok farklı faktörden kaynaklanabilir. Vertigo belirtileri dik durmayı zorlaştırabilir ve mide bulantısı, kusma ve denge sorunlarına neden olabilir.

Altta yatan neden için ilaçlar, eşlik eden tıbbi durumların veya komplikasyonların tedavisi ve fizik tedavi dahil olmak üzere vertigo semptomları için birçok tedavi vardır.

2. Baş dönmesi olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Baş dönmesi, birçok farklı şeyin neden olabileceği yaygın bir semptomdur. Baş dönmesinin en yaygın nedeni, labirentit adı verilen bir iç kulak enfeksiyonudur. Bu enfeksiyona bir virüs, bakteri veya mantar neden olabilir ve genellikle hasta uzun süre soğuk ve/veya kuru havaya maruz kaldıktan sonra ortaya çıkar.

Baş dönmesinin en yaygın ikinci nedeni kafa travması veya beyin sarsıntısıdır. Başın aniden bir yönde hareket etmesi, beyni ve omuriliği çevreleyen sıvının (beyin omurilik sıvısı olarak adlandırılır) ters yönde çok hızlı hareket etmesine neden olur. Bu ani hareket baş ağrısı, mide bulantısı ve hatta bazen kusma gibi belirtilere yol açar.

3. Hayatınızda vertigo başlangıcını tetikleyebilecek çeşitli değişiklikler nelerdir?

Vertigo, kişinin kendi etrafında döndüğünü veya odanın kendi etrafında döndüğünü hissettiği bir durumdur. Oldukça korkutucu olabilir ve günlük işlerinizi yapmanızı zorlaştırabilir.

Vertigonun birçok farklı nedeni vardır ve bu nedenler kişiden kişiye değişebilir. Vertigo için bazı yaygın tetikleyiciler şunları içerir:

– Çok hızlı ayağa kalkmak gibi ani pozisyon değişikliği

– Dehidrasyon

– Alkol tüketimi

– Belirli ilaçlar veya ilaçlar

Vertigo, yaşamınızdaki çeşitli değişikliklerle tetiklenebilen yaygın bir durumdur. Baş dönmesi, mide bulantısı ve dönme hissi gibi semptomlarla karakterizedir.

Vertigo için en yaygın tetikleyicilerden bazıları şunlardır:

– Oturur veya yatar pozisyondan çok hızlı ayağa kalkmak

– Arkanızdaki bir şeye bakmak için başınızı çevirmek

– Engebeli yol yüzeyi olan bir arabada sürüş

– Tek ayak üzerinde yukarı ve aşağı zıplamak

4. Durumunuzu tedavi etmek için mevcut tedaviler nelerdir?

Durumunuzun tedavisi, durumunuzun tipine ve ciddiyetine bağlıdır.

Durumunuzu tedavi etmek için çeşitli tedaviler mevcuttur. Durumunuzun tipine ve ciddiyetine bağlı olarak ilaçlardan ameliyata kadar değişirler. Daha fazla egzersiz yapmak ve daha iyi yemek yemek gibi bazı durumların semptomlarını azaltabilecek yaşam tarzı değişiklikleri de vardır.

Durumunuzu tedavi etmek için bir dizi tedavi mevcuttur. Bunlar şunları içerir:

– Oral ilaçlar

– Enjeksiyonlar

– Ameliyat

– Alternatif terapiler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Canlı Destek